Az egyik legveszélyesebb és legmegtévesztőbb egészségügyi állapot, a magas vérnyomás, más néven „néma gyilkosként” ismert, mivel hosszú ideig észrevétlen maradhat, és halálhoz vezethet. A magas vérnyomásban szenvedő emberek többsége nem tapasztal semmilyen tünetet. Az egyetlen módja annak, hogy megállapítsuk, valaki szenved-e ebben az állapotban, a rendszeres vérnyomás mérése.
A magas vérnyomás súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, beleértve a szívrohamot, a szívelégtelenséget és az agyvérzést. Ezért fontos, hogy mindenki ismerje a magas vérnyomás kialakulásának kockázati tényezőit, és megfelelő lépéseket tegyen a kockázatok csökkentése érdekében.
Mi a vérnyomás
A vérnyomás az az erő, amelyet a vér gyakorol az artériák falára a testben. Két részből áll: amikor a szív összehúzódik, a vérnyomás a legmagasabb, mivel a vér erőteljesen pumpálódik az artériákba, ez a szisztolés érték, míg amikor a szív ellazul, a vérnyomás alacsonyabb, ezt nevezzük diasztolés értéknek. Az optimális vérnyomás 120/80 mm Hg, a normálisnak tekintett értékek 120-129/80-84 mm Hg. A 130-139/85-89 mm Hg közötti értékeket előhipertóniának nevezzük. Az I. fokú magas vérnyomás 140-159 és/vagy 90-99 mm Hg közötti értékeket mutat, míg a II. fokú magas vérnyomás értékei 160-179 mm Hg és/vagy 100-109 mm Hg között vannak. A III. fokú magas vérnyomás értékei meghaladják a 180 és/vagy a 110-et, míg az izolált szisztolés magas vérnyomás esetén a szisztolés érték meghaladja a 140-et, a diasztolés érték pedig 90 alatt marad. Ahogy az emberek idősödnek, a vérnyomás mindkét értéke hajlamos emelkedni az erek növekvő merevsége miatt. Bármelyik érték kis mértékű emelkedése is jelentősen növeli a halálozás kockázatát szívbetegségek vagy agyvérzés miatt.
A magas vérnyomás kockázatai
A magas vérnyomás akkor fordul elő, amikor az értékek meghaladják a 140/90 mm Hg-ot. Ez az állapot idővel a szívfalak megvastagodásához vezet, amelyeket később kitágulás és szívelégtelenség követ, a szív pumpafunkciója károsodik. A magas vérnyomás értékei károsítják az erek falát, amelyek merevebbé válnak, és növelik az agyat ellátó erek károsodásának kockázatát, ami növeli a stroke kockázatát. Mindemellett növeli a szem ereinek és ezáltal a látás károsodásának kockázatát is. Emellett a vesék ereinek károsodása miatt krónikus vesebetegségek alakulhatnak ki. A magas vérnyomás akár szexuális diszfunkciókat is okozhat.
A magas vérnyomás okai
Az elsődleges magas vérnyomás az öregedés eredményeként jelentkezik, ezért minden idősebb embernek figyelnie kell a vérnyomására. A másodlagos magas vérnyomás hirtelen jelentkezik, és más betegségek, például vesebetegségek, alvási apnoé, cukorbetegség, pajzsmirigy-rendellenességek, veleszületett érrendszeri rendellenességek, mellékvese daganatok váltják ki, de okozhatja alkohol, drogok, dohányzás vagy bizonyos gyógyszerek, például fogamzásgátlók, megfázás elleni gyógyszerek, fájdalomcsillapítók használata is.
Kockázati tényezők
- Terhesség – a magas vérnyomás kialakulhat a magzat fejlődése idején, a 20. hét után, ami növeli a véráramlás nyomását
- Stressz – mivel a stresszhormonok felszabadulása miatt a szív erősebben dobog, és a vérnyomás emelkedik
- Elhízás – a túlzott testsúly miatt a szívnek több vért kell pumpálnia, hogy oxigént és tápanyagokat szállítson, ami növeli az artériák falaira nehezedő nyomást, és magas vérnyomáshoz vezet
- Mozgáshiány – a mozgás hiánya elősegíti a koleszterin lerakódását az artériák falán.
Milyen tünetek jelentkezhetnek
A magas vérnyomás általában egy csendes betegség, amely sok év után jelentkezhet. Sok ember nem is tud róla, hogy ebben az állapotban szenved, és gyakran a jelek és tünetek félreérthetők. A magas vérnyomás tünetei közé tartozik a szédülés, tarkótáji fejfájás, szembevérzés, az arc kipirosodása, mellkasi fájdalom. Előfordulhat hipertóniás krízis, fejfájással és orrvérzéssel.
Hogyan előzhető meg a magas vérnyomás
A vérnyomás értékeinek folyamatos figyelemmel kísérése rutinná kell váljon, így időben felismerhetők a magas értékek. A kockázatok tudatosítása segíthet pozitív változtatásokat hozni az életmódban, hogy elkerüljük a tartósan magas vérnyomásból adódó súlyos problémákat. A magas vérnyomás nem gyógyítható, de hatékonyan kezelhető az életmód megváltoztatásával, beleértve a sóbevitel korlátozását, a testsúly csökkentését, a rendszeres testmozgást, a dohányzásról való leszokást, az alkoholfogyasztás korlátozását. A szív- és érrendszeri betegségekben, cukorbetegségben, vesebetegségekben szenvedő emberek számára szakorvos által felírt gyógyszerek javítják a vérnyomást és az egészségi állapotot.
Segítenek a növényi alapú étrend-kiegészítők is, amelyek jótékony hatással vannak az erekre. A Plavitmun azon étrend-kiegészítők közé tartozik, amelyek hatékonyan támogatják a szív- és érrendszer egészségét. Ez egy 100%-ban természetes készítmény, amely három természetes összetevővel – kurkuma, fahéj és gyömbér – gazdagított formula, amelyek együtt dolgoznak a véráramlás normál paraméterek között tartásáért és az erek egészségének javításáért az érfalak regenerálásán keresztül.